Kreditna unija Jamstvo u svakom segmentu svoga poslovanja nastoji pristupiti društveno odgovorno. Lokalni karakter, ali i sama definicija kreditnih unija kao financijskih institucija koje djeluju po načelu zaštite međusobnih interesa i financijske uzajamnosti (Zakon o kreditnim unijama NN 141/06, 25/09, 90/11) svrstavaju kreditne unije među lidere društvene odgovornosti u okvirima svoga djelovanja te ih motiviraju da ovakvom načinu poslovanja pristupaju proaktivno. Svjesni smo da se uspjeh poslovanja ne mjeri isključivo ostvarivanjem financijskih rezultata nego on jednako podrazumijeva i aktivnosti u segmentu društvene odgovornosti i doprinosu održivom razvoju.
Društvena odgovornost, u kontekstu našega poslovanja, može se razvrstati prema svojoj vrsti na odgovornost prema zaposlenicima Kreditne unije, odgovornost prema članovima Kreditne unije, odgovorno upravljanje Kreditnom unijom, ekonomsku odgovornost, zaštitu okoliša, odnos prema zajednici, stipendiranje studenata te naš doprinos financijskom opismenjavanju.
Odgovornost prema zaposlenicima Kreditne unije
Kreditna unija za svoje dugogodišnje uspješno poslovanje može zahvaliti svojim zaposlenicima. Svojim zaposlenicima nastojimo osigurati najbolje radne uvjete, plaću iznad prosjeka industrije, bonuse, dodatke i nagrade, a možda najvažnije od svega, fer pristup i ugodnu radnu atmosferu. Možemo se pohvaliti da smo 2024. godine, kao i prethodne godine, plaće uvećali za 10% bruto iznosa kako bismo svojim zaposlenicima kompenzirali povećanje redovnih mjesečnih troškova njihovih kućanstava koji su uvjetovani visokom stopom inflacije. Tako prosječna plaća u Kreditnoj uniji Jamstvo sada iznosi 2.323,00 EUR bruto, a jednaka je za žene i za muškarce zaposlene na istovjetnim pozicijama. 2024. isplatili smo i trinaestu plaću,dodatak toplog obroka i putnog troška te prigodnu nagradu za radne rezultate, božićnicu i bonus koji su iznosili 1.820,00 EUR po zaposleniku. Kreditna unija isplaćuje i potpore za novorođenče, kao i božićni dar za djecu.
Zaposlenicima nastojimo omogućiti motivirajuće radno okruženje s naglaskom na smislen i svrhovit posao, intelektualni napredak i prilike za stjecanje novih znanja i vještina. Naši zaposlenici imaju pristup najboljim predavačima na edukacijama povezanim s njihovim djelokrugom rada te im se osigurava mogućnost usavršavanjakako bi povećali svoja znanja te dodatno razvili vještine i kompetencije. Svake godine educiraju se u području poreznih novina, sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, zaštite osobnih podataka te zaštite na radu.
Odgovarajuće radno vrijeme te neradni vikendi i blagdani, omogućuju našim zaposlenicima kvalitetnu ravnotežu poslovnog i privatnog života i mogućnost samoostvarivanja u obiteljskoj, društvenoj, ali i svakoj drugoj interesnoj sferi vlastitog života.
Odgovorno upravljanje Kreditnom unijom
Tijela Kreditne unije uključuju Skupštinu, Nadzorni odbor i Upravu.
Svaki pojedini član Kreditne unije učlanjenjem bira svoga predstavnika u tijelu Skupštine Kreditne unije te na taj način osigurava da njegovi interesi budu zastupani na sjednicama Skupštine. Skupština se sastaje jednom godišnje te raspravlja o poslovanju protekle godine kao i planiranju iduće te direktno utječe na donošenje važnih odluka u Kreditnoj uniji. Skupštinu Kreditne unije Jamstvo čini 50 članova, od kojih je 42% žena. Zastupljenost žena u upravljanju Kreditnom unijom očituje se i u Nadzornom odboru koji se sastoji od tri člana, od kojih je jedan član, predsjednica Nadzornog odbora - žena. Nadzorni odbor sastaje se na dnevnoj bazi kako bi odobrio pristupanje ili isključenje članova, nadzirao Upravu te donosio druge važne odluke u poslovanju Kreditne unije. Članovi Nadzornog odbora predlažu Upravu Kreditne unije, a naša je Uprava nepromijenjena od samog početka te ju čini jedan član.
Odgovornost prema članovima Kreditne unije
Kreditna unija Jamstvo najveća je kreditna unija u Republici Hrvatskoj i broji preko 11.500 svojih članova koji su korisnici kredita ili depozita. Društvena odgovornost prema članovima ove se godine najviše realiziralakroz povećanje transparentnosti proizvoda i usluga koje Kreditna unija nudi. Naime, možemo se pohvaliti da je Kreditna unija Jamstvo prva među svim kreditnim i financijskim institucijama u Hrvatskoj koja je u potpunosti ukinula sve naknade u svom poslovanju.
Osim kroz ukidanje naknada, odgovornost prema našim članovima očitujemo i krozotvorenu komunikaciju putem različitih kanala (besplatni info telefon, e-mail, Facebook, telefaks) te dostupnost u vidu dogovora i odgoda kako bi se članu pomoglo u premošćivanju financijskih poteškoća. Svojom uslugom, stručnošću i savjetom članove često „stavljamo na noge“ te ih pratimo u njihovim osobnim i poslovnim ciklusima.
Ekonomska odgovornost
Ekonomska odgovornost Kreditne unije Jamstvo prvenstveno proizlazi iz potpore obrtnicima i poljoprivrednicima na području Vukovarsko-srijemske županije, koji ujedno predstavljaju i važne generatore rasta i gospodarskog razvoja. Naime, krediti obrtnicima i poljoprivrednicima u ovoj godini činili su segment od 60% ukupnih plasmana Kreditne unije te su kao takvi postali dominantan sektor u članstvu u Kreditnoj uniji. Za obrtnike i poljoprivrednike kreiramo posebne proizvode, prilagođene upravo njihovim poslovnim ciklusima te im garantiramo povoljnije i fleksibilnije financiranje koje omogućuje nesmetan razvoj i nastavak poslovanja kako njih samih, tako i svih njihovih projekata.
Za svoje dobavljače uvijek biramo provjerene tvrtke koje postupaju po najvišim standardima kvalitete i etičnosti, a prednost uvijek dajemo manjim tvrtkama lokalnog karaktera. Sa svojim dobavljačima trudimo se ostvariti dugoročan odnos koji na obostrano zadovoljstvo produbljujemo dijalogom i razmjenom znanja.
Naposlijetku, Kreditna unija Jamstvo redovno i uredno podmiruje obaveze prema svojim dobavljačima te podmiruje obveze poreza, doprinosa i drugih davanja državi, sukladno propisima Republike Hrvatske, a koji imaju izravan i neizravan utjecaj na hrvatsko gospodarstvo.
Odgovornost prema drugim kreditnim unijama u Hrvatskoj i svijetu
Kreditna unija Jamstvo, kao članica Hrvatske udruge kreditnih unija, ove je godine imala priliku biti domaćin međunarodnom studijskom putovanju kolega iz ukrajinskihkreditnih unija. Kolege smo ugostili u Županji s ciljem upoznavanja sa našim poslovanjem, našim članovima te razmjene znanja i iskustava. Naše je zalaganje pomoglo ukrajinskim kreditnim unijama boljem razumijevanju sinergije kreditnih unija i poljoprivrednika, ali i razvitku kreditnih unija u poslijeratnoj ekonomiji. Novostečena znanja, kreditne unije primijenile su u svojoj zemlji kako bi potaknule razvitak i kreditnih unija, ali i ekonomije u Ukrajini općenito.
Osim za ukrajinske kreditne unije, Kreditna unija Jamstvo sudjelovala je u radionicama koje je organizirala Hrvatska udruga kreditnih unija kako bi pomogla drugim kreditnim unijama u Hrvatskoj u pitanjima razumijevanja zakonske regulative i povećanja konkurentnosti na tržištu.
Zaštita okoliša
Kao važan dio poslovanja Kreditne unije je i odgovoran pristup prema okolišu. Iz tog smo razloga prošle godine na krovu sjedišta Kreditne unije postavili 60 solarnih panela koji proizvode 24 kW struje, čime smo osigurali da gotovo sva električna energija potreba za rad sjedišta bude proizvedena iz obnovljivih izvora energije.
Osim toga, svakodnevno se trudimo u našem poslovanju racionalizirati potrošnju energenata – struje, vode i plina te reducirati potrošnju papira podizanjem svijesti o nepotrebnom ispisivanju dokumenata.
U Kreditnoj uniji se prikupljaju, odvajaju i ekološki zbrinjavaju komunalni otpad, papir, baterije, toneri i elektronički otpad.
Odnos prema zajednici
Kreditna unija trudi se financijski poduprijeti što više lokalnih projekata, naročito onih društveno odgovornih. Naše je razmišljanje da sredstava namijenjena donacijama rasporedimo na način da pomognemo što većem broju udruga, klubova, škola, vrtića, muzeja kao i pojedinačnih projekata i manifestacija. Tako smo 2024. realizirali slijedeće donacije:
- Društvo za pomoć osobama s invaliditetom „Golubovi“ Županja – aktivnosti i darovi povodom Uskrsa – 200,00 eura
- Kulturni centar „Igrišće“ – za otkup raritetnih dijelova tradicijskog ruha – 200,00 eura
- KUD „Tomislav“ Županja – organizacija tradicionalnog godišnjeg koncerta – 200,00 eura
- Nogometni klub „Graničar“ Županja – potpora svim selekcijama kluba – 300,00 eura
- Gradsko društvo Crvenog križa Županja – sabirna akcija „Solidarnost na djelu 2024“ – 200,00 eura
- KUD „Kristal – Sladorana“ – potpora za financiranje nastupa u Italiji – 300,00 eura
- Nogometni klub „Radnički“ Županja – sudjelovanje mlađih selekcija kluba na međunarodnom turniru u Umagu – 200,00 eura
- Liga protiv raka Vinkovci – organizacija Radiološkog simpozija u Županji – 300,00 eura
- KUD „Tomislav“ Županja – organizacija Seljačke zabave pri Šokačkom sijelu – 100,00 eura
- Ženska pjevačka skupina „Mustre“ Županja – priprema, organizacija i putovanje na nastupe – 100,00 eura
- Ogranak Matice hrvatske Županja – pomoć pri organizaciji manifestacija – 200,00 eura
- Turistička zajednica grada Županje – realizacija Šokačkog sijela – 300,00 eura
Naš doprinos financijskom opismenjavanju
Kreditna unija Jamstvo svake godine povodom Dana štednje provodi projekt financijskog opismenjavanja naših najmlađih. Edukacije se održavaju u prostorijama sjedišta Kreditne unije, a ove je godine poslovnicu u Županji posjetila grupa Zečića, Dječjeg vrtića Maslačak iz Županje. Dječica su poslušala kratko predavanje o važnosti i ulozi novca i štednje te su svojim domovima ponijeli edukativne bojanke „Čemu služi novac“.
Cilj ovakvih aktivnosti je da djeca od najmlađeg uzrasta imaju pozitivan stav prema novcu te da dobiju što više važnih i za njih korisnih informacija o novcu kako bi izgradili dobre temelje za uspješno upravljanje novcem jednog dana. Odgovorno ponašanje prema novcu stvara financijski stabilne i neovisne pojedince koji utječu na društvo u cjelini.
Osim redovnog financijskog opismenjavanja naših najmlađih, Kreditna unija Jamstvo je u suradnji s Gradom Županja održala i dvije radionice „Obogati se znanjem“ sa profesorom matematike i sveučilišnim specijalistom ekonomije, Tonijem Milunom. Na radionicama je prisustvovalo tristotinjak srednjoškolaca koji su dobili neke od važnih odgovora na pitanja iz područja financijske pismenosti kao što su: kako trošiti pametnije/manje, kako započeti sa štednjom te o tehnikama štednje, kako zarađivati više, u što je najbolje ulagati/investirati, o važnosti postavljanja osobnih ciljeva i načinima njihove realizacije i sl. O njihovom oduševljenju radionicom pisali smo i na našoj Facebook stranici, a cijelo su događanje prenosili i lokalni mediji.